Wybór bramy garażowej jest jednym z kluczowych etapów projektowania budynku. Rodzaj konstrukcji ma bezpośredni wpływ na takie ważne cechy, jak izolacja termiczna, bezpieczeństwo, łatwość użytkowania i oszczędność zarówno przestrzeni wewnętrznej, jak i terenu przed garażem.
Aby chronić samochód czy inne urządzenia przed czynnikami atmosferycznymi i intruzami, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie pomieszczenia, w którym jest przechowywany. Aby zrealizować ten cel, należy wziąć pod uwagę wiele czynników: jakość fundamentu, dachu i konstrukcji osłaniającej podjazd. Każdy właściciel samochodu prędzej czy później zadaje sobie pytanie, jaką bramę garażową wybrać.
Bramy garażowe dwuskrzydłowe to najpopularniejszy typ bramy. Dwuskrzydłowe bramy uchylne są najczęściej montowane w garażach. Składają się one z dwóch skrzydeł, które są utrzymywane na miejscu przez zawiasy. Skrzydła drzwi są zazwyczaj otwarte z obu stron. Zalety bram skrzydłowych dwuskrzydłowych to: wysoka izolacyjność cieplna, możliwość zainstalowania silnika elektrycznego, możliwość instalacji nawet w warunkach ograniczonej przestrzeni, stosunkowo niska cena.
Ogromny wybór wzorów i producentów bram sprawia, że jeszcze trudniej jest wybrać idealne rozwiązanie dla miejsca garażowego. Aby nie popełnić błędu i dokonać właściwego zakupu, należy wziąć pod uwagę pewne kluczowe aspekty:
W przypadku wyboru silnika elektrycznego należy upewnić się, że posiada on funkcję automatycznego blokowania. Funkcja ta jest przydatna w przypadku, gdy pod skrzydłem znajduje się ciało obce. Przy zakupie należy sprawdzić prawidłowe warunki eksploatacji, okresy międzyobsługowe oraz wszelkie dostępne opcje dodatkowe. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, wybierzesz wysokiej jakości i trwałą bramę, która niezawodnie ochroni Twój garaż przed zimnem i nieproszonymi gośćmi. Jakość materiałów, cechy konstrukcyjne i funkcjonalne wpływają na mikroklimat pomieszczeń: warunki temperaturowe, wilgotność, które mają bezpośredni wpływ na przechowywanie samochodów. Dylemat, jak wybrać automatyczną bramę garażową, dotyczy wszystkich właścicieli samochodów i pojawia się zarówno w przypadku właścicieli, którzy dopiero planują budowę nowego garażu, jak i tych, którzy chcą zmodernizować stary.
Ten typ bramy jest doskonałym rozwiązaniem do zamykania otworu garażowego. Brama garażowa uchylna nie wymaga dużo miejsca wewnątrz pomieszczenia do otwarcia i pozostawiają wolną przestrzeń na zewnątrz. Tego typu bramy są idealne, gdy nie ma zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni wokół bramy. Konstrukcje segmentowe doskonale nadają się do garaży, w których musi być zachowany wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej. Składają się one z metalowych profili, które są połączone w jedno skrzydło za pomocą specjalnych zawiasów.
Skrzydło można łatwo otwierać i zamykać dzięki łożyskom i gumowanym rolkom na okuciach, które umożliwiają płynne przesuwanie po metalowych prowadnicach przymocowanych do ścian i sufitu pomieszczenia. W pozycji otwartej skrzydło jest ustawione równolegle do sufitu. Coraz częściej dla zapewnienia komfortowej obsługi bramy segmentowe wyposażone są w napędy elektryczne. Bramy garażowe na wymiar posiadają napęd, który może otwierać i zamykać otwór kilkadziesiąt razy dziennie, co ułatwia obsługę bramy uchylnej.
Po wybraniu najwygodniejszej konstrukcji należy upewnić się, że produkt jest zgodny z poniższymi zaleceniami.
Posiada powłokę ochronną, która jest odporna na powstawanie korozji i rdzy. Pozwoli to znacznie wydłużyć okres eksploatacji produktu. Jeżeli materiał wykonania bramy ma właściwości termoizolacyjne, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Lepiej jest wybrać poliuretan, który nie odkształca się nawet po kilku latach eksploatacji i nie traci swoich właściwości.
Wszystkie rodzaje paneli powinny mieć wewnętrzne żebra metalowe. Zapewnią one pewniejsze mocowanie bramy i zapobiegną odkształcaniu się skrzydeł z upływem czasu. Jeśli wybrano bramę segmentową, należy upewnić się, że między płytami nie ma dużych szczelin. Jeżeli system jest wyposażony w sprężyny skrętne, ze względów bezpieczeństwa należy również zainstalować urządzenie blokujące. W przypadku pęknięcia lub złamania sprężyn mechanizm zablokuje bramę w dowolnym położeniu i zapobiegnie jej upadkowi na osobę lub samochód;
Jeśli mieszkasz w północnych regionach, w których występują silne mrozy, musisz upewnić się, że wybrana konstrukcja nie zawiera elementów wykonanych z materiałów podatnych na zamarzanie. W przeciwnym razie system po prostu nie będzie działał. Najważniejszym kryterium jest odporność na włamanie. Nie należy jednak mieć złudzeń. W razie potrzeby można włamać się do wszystkich najnowocześniejszych i najdroższych konstrukcji. W tym przypadku chodzi o czas, jaki intruz musi poświęcić. Im dłużej brama będzie się opierać, tym większe szanse, że służby bezpieczeństwa dotrą na czas. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na gwarancję i czas jej trwania. Produkt wysokiej jakości, pochodzący od dobrego producenta, będzie objęty kilkuletnią gwarancją.
Bramy Garażowe Dolnośląskie
Bramy Garażowe Kujawsko-Pomorskie
Bramy Garażowe Lubuskie
Bramy Garażowe Małopolskie
Bramy Garażowe Opolskie
Bramy Garażowe Podlaskie
Bramy Garażowe Pomorskie
Bramy Garażowe Śląskie
Bramy Garażowe Lubelskie
Bramy Garażowe Lodzkie
Bramy Garażowe Mazowieckie
Bramy Garażowe Podkarpackie
Bramy Garażowe Świętokrzyskie
Bramy Garażowe Warmińsko-mazurskie
Bramy Garażowe Wielkopolskie
Bramy Garażowe Zachodniopomorskie